MÅNGSIDIG SMARTWATCH
Använder en Garmin smartwatch sen 2017 för golfen som var huvudsyftet då jag spelar på olika golfbanor ganska ofta och vill ha ett hjälpmedel att se avstånd till hinder och till greenen för rätt klubbval.
Jag insåg inte från början värdet av alla extrafunktioner som samverkar med mobilen då inriktningen var golfen.
ANVÄNDBARA FINESSER
Det som är riktigt bra som är extra Notiser från mobilen som förs över. Man ställer in det man vill läsa sms ,messenger , whatsup och kanske mail alla går utmärkt att läsa i en smartwatch. Dessutom ser man inkommande telefonsamtal och från vem . Det innebär att telefonen kan vara helt tyst. Klockan darrar till lite om det är nån aktivitet på gång och det mesta kan ju vänta.
På vinterhalvåret har jag god nytta av stegräknaren och motionsmätaren som loggar promenaderna och man har bra koll på sin motionsaktivitet att man rör sig tillräckligt.
VAL AV KLOCKA
Man behöver inte den dyrare golfklockan som jag ha bara för notiser , steg och att logga motion det finns mycket att välja på som är avsevärt billigare.
Det viktiga till vid val av klocka att den kan samverka med mobilen är mitt budskap.